فهرست بستن

کمربند طبی

کمربند طبی

انواع کمربند طبی که برای تسکین کمردرد استفاده می شوند

کمربند طبی(بریس کمر) در ترکیب متفاوتی برای کمک به رفع طیفی از شرایط کمردرد، از فشار شدید عضلانی تا بهبودی پس از عمل جراحی، متفاوت هستند. اکثر بریس‌های پشتی از مواد مشابه ساخته شده‌اند، اما از نظر سفتی و کنترل وضعیتی متفاوت هستند.

به طور کلی، بریس های کمر به دو دسته انعطاف پذیر، نیمه سفت و سخت تقسیم می شوند. بریس های سفت معمولا برای موارد متوسط ​​تا شدید درد ویا بی ثباتی، مانند کمک به بهبود شکستگی های ستون فقرات یا پس از جراحی کمر استفاده می شوند. از بریس های نیمه سفت و انعطاف پذیر برای دردهای خفیف یا متوسط ​​استفاده می شود.

‌بریس های انعطاف پذیر کمر برای کمردرد

ارتز(بریس)های انعطاف پذیر از مواد نرمی مانند مخلوط پنبه الاستیک، بوم و یا نئوپرن (نوعی لاستیک مصنوعی و انعطاف پذیر) ساخته می شوند. این بریس ها شامل کرست، کمربند کمری و کمربند ساکروایلیاک است.

کمربندها یا کرست های کمری انعطاف پذیر معمولاً در اندازه ها و طرح های مختلفی وجود دارند. بریس کرست شبیه کرست زنانه به نظر می رسد و امکان خم شدن محدود را فراهم می کند. کرست‌ها معمولاً شامل پایه‌های فلزی یا پلاستیکی عمودی در جلو، پشت ویا کناره‌های بریس هستند که ثبات و محدودیت حرکتی را فراهم می‌کنند.

ارتز(بریس)های سفت و نیمه سفت برای کمردرد

کمربند طبی

بریس‌های سفت و سخت از یک لایه محکم از مواد (معمولاً پنبه یا بوم) تشکیل شده‌اند که دور تنه می‌پیچد و شامل پانل‌های سفت و سختی است که جلو، پشت و گاهی کناره‌های بریس را می‌پوشاند. برخی از مدل ها شامل میله های پلاستیکی یا فلزی سخت هستند که قسمت بیرونی بریس را می پوشانند.

بریس پشتی که عناصری از ارتزهای انعطاف پذیر و سفت را ترکیب می کند، ممکن است به عنوان بریس نیمه سفت شناخته شود. به عنوان مثال، یک کمربند کمری منعطف ممکن است شامل بالشتک اضافی یا درج پلاستیکی قالب‌گیری شده برای حمایت و پایداری بیشتر باشد.

اجزای معمولی کمربند طبی

بسیاری از مدل‌های انعطاف‌پذیر و سفت از ارتزهای کمری از نظر نحوه پوشیدن و قرار دادن مشابه هستند و از چند بخش کلیدی تشکیل شده‌اند، از جمله:

  • دو «بال» یا کناره بریس از یک ماده انعطاف‌پذیر یا محکم ساخته شده‌اند که دور تنه می‌پیچد و روی شکم یا پهلوها متصل می‌شود. در برخی موارد، این بال‌ها ممکن است شامل عناصر اضافی باشند که ثبات و حرکات را در طرفین تنه محدود می‌کنند، مانند پانل‌های اضافی در مهاربندهای سفت و سخت، یا فلز یا پلاستیک عمودی در مهاربندهای انعطاف‌پذیر.
  • بریس های سفت و نیمه سفت شامل یک پنل پشتی سفت است که معمولاً از پلاستیک سخت ساخته شده است تا پشت را در وضعیت سالم نگه دارد.
  • بریس‌هایی که برای بهبودی بعد از عمل استفاده می‌شوند معمولاً شامل یک پانل پشتی سفت و محکم با دهانه‌ای روی ستون فقرات برای جلوگیری از تحریک زخم جراحی هستند.
    یک پانل جلویی محکم به شکم فشار وارد می کند. به طور معمول، پانل جلویی از دو پانل Velcro با هم همپوشانی تشکیل می‌شود که در آن بریس بسته و تنظیم می‌شود، یا یک پانل جلویی اضافی که در یکی از بال‌ها قرار می‌گیرد، قرار داده شده است.
  • برخی از وسایل تنظیم کوچکتر و دقیق تر بریس – در بسیاری از بریس ها، تنظیمات کوچک با استفاده از طناب و زبانه کششی در دو طرف بریس انجام می شود.

برخی از مدل های بریس ممکن است در آرایش و عملکرد کمی متفاوت باشند. برای عملکردها و ترکیبات خاص، با دستورالعمل های ارائه شده همراه با بریس یا توسط پزشک تجویز کننده مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *